Děti a sprostá slova

Děti a sprostá slova

Přišli jste si pro svého malého drobečka do školky a hned ve dveřích vás překvapil svou nově rozšířenou slovní zásobou? Dítě vás chtělo překvapit a určitě se mu to také podařilo.

Podle definice ve slovníku sprosté slovo odborně nazýváme vulgarismus. Vyjadřuje negativní a silně emotivní postoj k věci či člověku, vůči nimž je směrováno. Používání sprostých slov v psaném i mluveném projevu je většinou společnosti považováno za nevhodné.

Sprostá slova se používají jako nadávka nebo jako prostředek k uvolnění vnitřního napětí (klení). V českém jazyce se sprostá slova téměř výhradně týkají tabuizovaných témat, kterými jsou sexuální chování a vylučování moči nebo stolice.

Odkud ta slova mají

Děti, které se sotva naučí mluvit fungují systémem papoušek ? opakují, vše co slyší. Díky tomu jim můžeme krásně rozšiřovat slovní zásobu. Bohužel stejným způsobem děti opakují vše, co slyší, takže přisprostlý strýček či kamarád na návštěvě se může stát inspiračním zdrojem pro nová slova.

S nástupem do mateřské školky mnohdy lapeme po dechu, co náš drobeček pochytil za výrazy. Aniž by pořádně rozuměl obsahu sdělení, hemží se to v jeho slovníku domácím dobytkem a názvy přirození.

Proč mají potřebu je používat

Děti chtějí ohromit své vrstevníky. Nadávky slouží i jako prostředek k upoutání pozornosti.

Často děti sklidí salvu smíchu od dospělých, protože sprostá mluva v podání dětí působí komicky. A dítě je samozřejmě rádo středem pozornosti.

  • Děti soutěží mezi sebou, kdo řekne drsnější a sprostší slovo.
  • Nadávkami děti uvolňují napětí (stejně jako většina dospělých).
  • Děti chtějí šokovat, vyvolat ve společnosti reakci.
  • Starší děti tak dávají najevo nezávislost, cítí se najednou dospěle.

Jak se zachovat

Hlavně zachovat chladnou hlavu a vysvětlit, že slovo není hezké a neříká se. Objasnit mu, že taková slova dokážou druhého člověka urazit. Zdůraznit, že neslušná slova bezdůvodně používá osoba nevychovaná.

Rozhodně bychom se neměli situaci, v níž nic netušící dítě zopakuje vulgarismus, smát, ačkoliv může působit komicky.

Malé tresty za sprostá slovíčka, nejsou na škodu. Dosáhneme alespoň toho, že dítě nebude mluvit sprostě před námi, ale hlavně bude vědět, že tento druh mluvy je společensky nepřijatelný.

Dalším osvědčeným způsobem je vymýšlení náhradních výrazů za sprosté nadávky či jiná vulgární slova. Sprostá slova pro něj přestanou být atraktivní.

Hlavně bychom se sami měli vyvarovat používání neslušných výrazů a jít tak dětem příkladem. Pokud se nám stane , že přece jen ustřelíme, tak bychom se měli omluvit a můžeme si uložit (byť symbolický) trest. Dítě pak bude mít jistotu, že s ním hrajeme fér.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: