Deset nejčastějších předsudků

Deset nejčastějších předsudků

Máte někdy pocit, že vás druzí obelhávají? Víte ale, že člověk, který vás velmi pravděpodobně nejčastěji obelhává, není nikdo jiný, než vy? Přečtěte si deset nejčastějších předsudků, jimiž si lidé sami sobě něco nalhávají. Pokud se vám podaří vyhnout se jim, ušetříte si v životě nejeden problém.

 • Nikdo nemůže sám posuzovat sebe a své chování. Každý musí být kontrolován vnějšími pravidly a autoritou, která je autoritou právě proto, že je moudřejší a zralejší než ostatní lidé.
 • Za své chování jsme vždy zodpovědni druhým lidem, a to, co děláme, jsme povinni jim i sobě vždy vysvětlit, zdůvodnit a ospravedlnit.
 • Člověk je vždy zodpovědný za své blízké i za instituce, vůči kterým má závazky. Pokud tomu tak není, je to nemorální sobec.
 • Seriózní člověk si stojí za svým. Názor, ke kterému se kdy přiklonil, nemůže přeci měnit. Jinak je to osoba nezodpovědná, není na ni spoleh, může to být i vypočítavý převlékač kabátů.
 • Slušný člověk udělá vše pro to, aby nikdy nedělal chyby. Pokud by se nějaké dopustil, je to důkaz lajdáctví, nepozornosti, nezodpovědnosti a neserióznosti.
 • Deset nejčastějších předsudků
  Zralý a duševně vyrovnaný člověk se v sobě vyzná. Tudíž zná všechny svoje pohnutky a motivy a musí být schopen zodpovědět každou otázku, která se týká všech souvislostí jeho chování. Přece když normální člověk něco dělá, tak ví proč. Kdo to neví, tak buď lže nebo je zralý na psychiatrii. Člověk, který je ve vedoucím postavení musí přece vědět všechno o světě. Co by to bylo za rodiče či učitele, který by nedokázal zodpovědět každou všetečnou dětskou otázku?
 • Člověk žije mezi lidmi a ve všech potřebách je na nich závislý. Proto je třeba se všemi lidmi dobře vycházet, nejlépe tak, že se chováme způsobem, aby nás všichni měli rádi. Když si nezachováme lásku nebo alespoň sympatie druhých, povede se nám hůř než špatně.
 • Pokud je někdo inteligentní, musí vždy uvažovat logicky. Kdo tak nečiní, je hloupý nebo alespoň lajdák.
 • Kdo chce dobře vycházet se svými bližními, musí být schopen vcítit se do jejich duše. Zejména v láskyplných vztazích je samozřejmé, že partneři jsou s to beze slov předvídat přání, potřeby a pocity partnera. Mají-li se opravdu rádi, slova jsou zbytečná. Také když vám někdo něco vysvětluje, musel byste být hlupák nebo ignorant, abyste nerozuměl. Zkrátka slušný člověk musí být přiměřeně emfatický a číst lidem myšlenky z očí. Pokud snad někdo potřebuje nakopnout, je ignorant.
 • Člověk hodný toho názvu se musí po celý život snažit být lepší a lepší. Pokud není ve všech směrech dokonalý, musí se intenzivně zdokonalovat, až bude perfektní. Hlavně se musí snažit.
Zdroj: Věra Capponi, Tomáš Novák – Sám sobě psychologem
Hodnocení:   
 • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: