Den otců

Den otců

Den otců u nás není příliš známý. Připadl na 19. června a vznikl ve Spojených státech. USA ale nejsou jedinou zemí, kde se svátek slaví. Mnoho zemí vyhradilo jeden den v roce všem otcům, tátům a tatínkům.

Historie

První den otců uspořádala paní Sonora Smart Dodd roku 1910. Její maminka zemřela a ji i pět sourozenců vychovával otec. Tehdy si jako dospělá uvědomila otcovu lásku, obětavost, odvahu a nezištnost, se kterou se svým dětem doma věnoval, a chtěla mu projevit vděčnost. První oslava otce se konala v U.S.A., v městečku Spokane (stát Washington) 19. června 1910 ? v den narozenin pana Smarta. Slavení dne otců se šířilo i do dalších měst v U.S.A. a v roce 1924 prezident Calvin Coolidge navrhl ustanovení Národního dne otců. To se stalo prohlášením prezidenta Lyndon Johnsona roku 1966. Společným dnem otců byla ustanovena třetí neděle v červnu.

V Německu je ovšem jiná tradice: den otců je slaven na křesťanskou slavnost Nanebevstoupení Ježíše Krista (40. den po Vzkříšení). Tento pohyblivý svátek letos připadl na 25. května. V Německu je dnem pracovního klidu.

Den otců v ČR

V České republice se tento svátek oficiálně neslaví. Přesto si mnoho synů a dcer nenechá ujít příležitost dát svému tátovi najevo svou lásku a vděčnost. Přesto si mnoho manželek rádo připomene a rádo ocení starostlivost, kterou jejich manžel či přítel věnuje dětem. Nezapomínejte na den otců. Tátové si to jistě zaslouží.

Malá inspirace na přání

Pokud se rozhodnete svého tátu nebo manžela překvapit a popřát mu k americkému svátku, máme pro vás malou inspiraci:

  • Tati, jsi první muž, který se zapsal do mého srdce... a na tomto místě už navždy zůstaneš. Vše nejlepší ke Dni otců!
  • Milý táto! Moc ráda bych šla ve tvých stopách ... Jenom doufám, že brzy zahneš do cukrárny.
  • Jsi krásný, šarmantní, plný sil, samé svaly. Vypadáš zkrátka báječně ... na to, že jsi starý prďola! Mému muži ke Dni otců vše nejlepší!
  • Vše nejlepší, táto, ke Dni otců od někoho, kdo Ti nikdy neztěžuje život ... íšpeljen ešv ujeřp ůcto s uktávs ohej k ivoknítat umélim uméM

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: