Co je Wellness?

Co je Wellness?

Wellness se zabývá péčí o člověka a o jeho fyzické i dušení zdraví. Slovo wellness znamená pocit blahobytu, jež je maximálně orientovaný na individuální možnosti člověka. Funguje jako aktivní relaxace, za využití léčivých přírodních zdrojů.

Kde wellness vzniklo

Wellness vzniklo ve Spojených státech v podstatě také jako revolta proti fitness. Provozovatelé wellness center jsou toho názoru, že přepracovaný člověk ocení daleko spíše umírněný pohyb a vonnou relaxační koupel než hodinovou dřinu s činkami nebo na rotopedu. Wellness se od fitness liší celistvou péčí. Zatímco fitness se zaměřuje především na tělo člověka, krásu jeho svalů a jeho fyzickou kondici, wellness zdůrazňuje i péči v oblasti psychické, intelektuální, emoční, sociální, duchovní a okolní pohody.

Co všechno patří k wellness?

Wellness zahrnuje procedury, ze kterých si dokáže vybrat opravdu každý. Aromaterapie, různé koupele, různé druhy sauny a masáží, lymfodrenáže, akupresura, dále také rehabilitace, řada kosmetických procedur, bahenní zábaly atd. Některá centra nabízejí také učení se pozitivnímu myšlení.

Některé z rehabilitačních procedur ve wellness:

Masáže: reflexní, podvodní, klasické, thajské

Zábaly: parafínové, slatinné, dále vířivé koupele, lymfatická drenáž, elektroléčba, plynové injekce a obaly, akupunktura.

Kryoterapie: je to chladivá terapie, člověk je při ní vystaven chladu -110°C až -160 °C, hluboký mráz člověku neublíží, protože vzduch v kryokomoře je absolutně zbaven vlhkosti.

Oxygenoterapie: je léčebná metoda spočívající v inhalačním podávání kyslíku za podmínek zvýšeného atmosférického tlaku.

Pro koho je wellness vhodný

Jsou snad vhodné pro každého, kdo chce zpomalit stárnutí a klade důraz na vyrovnanost své osobnosti.

Kde wellness centra jsou

Wellness můžeme najít v lázeňských městech nebo také některé hotely mají v nabídce wellness centra. Takové wellness centrum by mělo obsahovat alespoň část výše zmíněných procedur. Výjimkou nejsou například ani speciální hodiny, kdy můžeme centrum navštívit i s dětmi.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: