Co je to vlastně ofsajd? Aneb jemné vysvětlení zejména pro ženy.

Co je to vlastně ofsajd?  Aneb jemné vysvětlení zejména pro ženy.

Ofsajd je pro mnohé ženy jen záhadné slůvko, které se často vyslovuje při sportovních přenosech. Pokud je to váš případ a chcete nečekaně překvapit vašeho přítele či manžela skvělou orientací ve sportovní terminologii, je dnešní článek určen právě vám. Vše vám o ofsajdu jednoduše vysvětlíme. Sportovní odborník, kterého máte doma, určitě ocení, že se zajímáte o jeho hobby.

V těchto dnech je v plném proudu mistrovství světa v hokeji, fotbalem se to v televizi taky jen hemží. Pokusme se nyní přenést přes otázku, jak někoho může zajímat hra, při které se skupina dospělých svéprávných lidí v upocených tričkách honí za koženou nafouknutou koulí (případně kouskem gumy), a jak se může najít někdo další, kdo jim za to ještě platí. Pojďme si říci o tom hokejovém a fotbalovém ofsajdu.

Ofsajd je vlastně chyba útočícího týmu. Je to vlastně špatné postavení útočících hráčů v nějakém okamžiku hry. Když se té chyby (ofsajdu) mužstvo dopustí, rozhodčí zastaví hru a útok skončí. V prvé řadě ? ofsajd ve fotbale je něco jiného než ofsajd v hokeji, proto si o tom řekneme zvlášť.

Ofsajd ve fotbale

Aby mohlo ve fotbale dojít k ofsajdu, musí jeden hráč přihrát míč druhému a to směrem dopředu. Vše si ukážeme na příkladu. Dejme tomu, že Pepa chce přihrát dopředu Frantovi. Napřáhne a kopne do míče. V momentě, kdy se Pepova noha dotkne míče, zastavíme čas a všichni hráči zkamení. Tenhle okamžik je rozhodující. Co se stane potom, je už pro ofsajd jedno.

Prohlédneme si hřiště a budeme se ptát.

Je Franta na útočné polovině hřiště? Pokud není, nemůže být ofsajd. Pokud je, ptáme se dál.

Je Franta před Pepou? Pokud ne, nemůže být ofsajd. Pokud je, půjdeme dál.

Teď se podíváme, kde stojí Franta a uděláme v tom místě čáru příčně přes hřiště. Je mezi touto čárou a brankou (tou, kam Pepa s Frantou útočí) kromě brankáře ještě nějaký obránce? Pokud není, tak je to ofsajd. Pokud tam obránce je, o ofsajd nejde.

Pro čisté svědomí doplníme, že ofsajd rozhodčí odpíská, jen pokud Franta přihrávku přijme. Kdyby si nevšímal míče a někam třeba utekl, ofsajd nebude.

Od posuzování ofsajdu stojí u postranní čáry asistent rozhodčího s praporkem. Ten totiž nejlíp vidí tu pomyslnou čáru napříč hřištěm. Když vidí, že je ofsajd, předpaží ruku s praporkem. Tím dá znamení hlavnímu rozhodčímu, ten zapíská a míč dostane mužstvo, co bránilo.

Ofsajd v hokeji

Žádný strach, ofsajd v hokeji je jednodušší. Na hokejovém hřišti jsou tři tlusté čáry. Když tým útočí, musí puk přejet modrou čáru do útočné třetiny hřiště (útočného pásma). Je úplně jedno, jestli Pepa přes tu čáru přihrává, střílí z dálky na branku nebo puk veze na hokejce. Ve chvíli, kdy puk přejíždí do útočného pásma, zase zastavíme čas a zeptáme se:

Jsou v tuhle chvíli v útočném pásmu už nějací Pepovi spoluhráči? Pokud ano, je to ofsajd, pokud ne, je všechno v pořádku.

Aby nebyl ofsajd, musí puk do útočného pásma prostě nejdřív, až za ním útočící hráči.

Ofsajd v hokeji hlídá čárový rozhodčí. Ten stojí u mantinelu na té modré čáře, protože tam vše dobře vidí. Když je ofsajd, čárový rozhodčí přeruší hru a vhazuje se blízko oné čáry.

Poznámky:

  • Kdyby Pepa bruslil pozadu a táhnul puk za sebou, vystaví se do ofsajdu dokonce sám ? byl by totiž v útočném pásmu dřív než puk.
  • Když jsou všichni hráči najeti v útočném pásmu a uteče jim puk z pásma ven, musejí všichni vyjet a zpátky do pásma musí zase první puk.
  • Když stojí nějaký hráč alespoň jednou bruslí na čáře, bere to rozhodčí tak, že v útočném pásmu ještě není. Takže Pepa může klidně do pásma s pukem vjet.

Takže vše jasné? Doufáme, že ano. A věříme, že vašeho partnera svými nově získanými sportovními znalostmi přímo ohromíte.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: