Chřipka

Chřipka

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Každoročně postihuje statisíce osob všech věkových skupin (nejvíce jsou ohroženi senioři a děti). Chřipka má sezónní charakter, vykytuje se většinou v zimě a začátkem jara.

Příčiny chřipky

Zdrojem nákazy je člověk, chřipkové viry se šíří kapénkami. Společně s okolním vzduchem se dostávají při vdechu do dýchacích cest. Napadají jejich buňky, množí se a rozšiřují do celého organismu.

Příznaky chřipky

Vzhledem ke krátké inkubační době (18 až 24 hodin) začíná chřipka často velmi náhle a bez varování, takřka z plného zdraví.

Celkové příznaky

Horečka 38?40 °C, třesavka a zimnice, únava a nevolnost, bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů,

světloplachost.

Místní příznaky

rýma, bolest v hrdle, kašel, bolest na hrudi, zácpa, průjem, zvracení

Průběh nemoci

Chřipka začíná zpravidla výše uvedenými příznaky. V následujících dvou dnech nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel. Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Léčba chřipky

Léčbu chřipky můžeme rozdělit do dvou základních skupin:

symptomatická léčba ? zaměřená pouze na zmírnění nebo potlačení projevů onemocnění. To znamená, že samy o sobě nemají vliv na příčinu nemoci.

kauzální léčba jsou preparáty působící proti samotným virům.

Prevence chřipky

V době zvýšeného výskytu chřipky se vyhneme pobytu ve společnosti většího množství lidí. Nenavštěvujeme kina, divadla a supermarkety. Omezíme na minimum i cestování v prostředcích hromadné dopravy.

Zvýšíme příjem vitaminů a tekutin.

Základní podmínkou účinné prevence je zdravý a otužilý organismus. Takový má mnohem větší šanci ubránit se infekci než organismus oslabený. Ke zdravému a odolnému organismu vede cesta následujícími kroky:

  • dostatek tělesného pohybu
  • pobyt v čistém životním prostředí
  • dostatek spánku a odpočinku
  • pestrá strava se zastoupením všech druhů potravin

Očkování proti chřipce u nás dostupnými vakcínami představuje dnes nejúčinnější možnost prevence. Provádí se každoročně před vypuknutím virových nákaz v podzimních měsících. Ochrana nastupuje za dva až tři týdny po aplikaci vakcíny. Chránit před chřipkou vás dokáže po dalších 6 až 12 měsíců. Ani toto opatření však nemusí být vždy účinné.

Bohužel virus chřipky je enormně proměnlivý a vakcína musí být přichystána na každou sezónu zvlášť. Takže se očkování musí každým rokem opakovat.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: