Chcete se vdát? Vyražte na barborky!

Chcete se vdát? Vyražte na barborky!

Lidová pověra, že třešňová větvička rozkvetlá o Štědrém dnu předpovídá neprovdané dívce v nadcházejícím roce ženicha, neupadla v zapomnění, a ani dnes na většině štědrovečerních stolů nechybí vázička s barborkami.

Barborky bychom podle lidové víry měli nařezat na svátek svaté Barbory, tedy 4. prosince. V okamžiku, kdy se obzoru dotkne první světelný paprsek, uřízneme větvičku starou nejméně deset let. Většinou jde o větvičku třešně, můžeme ale použít i jinou časně kvetoucí dřevinu. Větévku odneseme do domu, ve kterém žije potenciální nevěsta. Potom nezbývá než čekat, jestli o Štědrém dnu vykvete.

Pokud chceme namísto věštění raději ozdobit štědrovečerní stůl krásnými květy, můžeme si pomoci rychlením. Vázu s větvičkou postavíme do chladné místnosti se stálou teplotou. Předtím, než dáme větévku do vody, seřízneme šikmo konec dřeviny. Dvanáct až pět dní před kvetením (podle rychleného druhu) přeneseme vázu do teplé místnosti, kde poupata rychle vykvetou.

Podle starých lidových pověr můžeme barborky použít i k odhalování čarodějnic. Stačí prý, když při jitřní mši ohneme rozkvetlý proutek do tvaru kruhu a podíváme se skrz něj na věřící. Čarodějnice uvidíme obrácené zády k oltáři.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: