Cestování s dětmi

Cestování s dětmi

Máte malé děti a chystáte se s nimi na dovolenou? Připravili jsme pro vás několik rad, které vám mohou pomoci k tomu, aby vaše cesta proběhla bez větších problémů a v pohodě. Nezáleží totiž ani tak na dopravním prostředku, jako na péči, kterou má dítě k dispozici.

Cestování autem

Na kratší vzdálenosti je nejvhodnější auto.

Auto má velkou výhodu v neomezené možnosti, kdykoli udělat zastávku na proběhnutí a celkovému odreagování dětí od únavné cesty.

S malými dětmi (na delší vzdálenosti) bývá většinou lepší cestovat přes noc, kdy na ně padne přirozená únava a ony valnou většinu cesty prospí

Je dobré dávat před odjezdem pozor i na to, co děti jedí. Rozhodně neprospívají žádná těžká nebo mastná jídla (dětem by se mohlo udělat špatně).

Pokud máte menší děti a prostor vašeho auta to dovoluje, určitě by bylo dobré, aby jeden z rodičů seděl vzadu u nich. Jednak na ně může snadněji dohlížet a jednak je může lépe zabavit.

Neukládáme žádné věci za zadní sklo ? při prudším brzdění mohou tyto věci velice rychle letět směrem dopředu a narazit do hlav dětí.

Děti oblékáme přiměřeně počasí a teplotě v autě, nikoliv venku.

Zajistíme dětem dostatek tekutin. Při cestování v létě je pitný režim dost podstatný.

V autě nezapomínáme větrat, aby se dětem nedělalo nevolno a je dobré občas dětem zastavit aby se mohli projít na čerstvém vzduchu.

Cestování letadlem

Letadlo je nejvhodnější na delší vzdálenost.

Při cestování v letadle je třeba děti připravit na nepříjemné pocity při vzletu a přistání. Je vhodné použít bonbon, žvýkačku. Kojence je dobré při vzletu/přistání vzbudit a začít kojit, nebo dát pít z kojenecké lahve.

Cestování autobusem a vlakem

Vlak, za předpokladu, že není přeplněný, děti snášejí dobře. Dítě v něm má možnost pohybu, není ale tak komfortní pokud jde o hygienu.

Dálkový autobus je nejméně vhodný dopravní prostředek. Dítě musí sedět na místě několik hodin, přestávky se dělají maximálně jednou za tři hodiny (proto nepřeháníme s pitím).

Nejčastější zdravotní problémy při cestování

Nejčastěji hrozí kožní problémy, průjmy, ale také vzteklina, pokud dítě necháme hrát si se zvířaty. V lékárničce by proto neměly chybět léky proti horečce, průjmu, píchnutí hmyzem, kožní dezinfekce, teploměr, tablety pro dezinfekci vody + další léky podle vybrané destinace, pro kojence a batolata nerozbitné kojenecké lahve a náhradní dudlíky.

Malárie, zejména tropická, představuje pro děti velké riziko, proto musí být děti pečlivě chráněny proti komářímu bodnutí a užívat svému věku a hmotnosti odpovídající lékovou profylaxi. Děti mladší 2 let by neměly cestovat do tropických oblastí. Rodiče by se měli vždy o cestě poradit s dětským lékařem.

Rady na cestu

Všechny věci, které během cesty potřebujete, bychom měli mít po ruce. Jedná se o oblíbené hračky dítěte, rezervní plenky, oblečení, dudlík, láhev s pitím, jídlo, navlhčený i suchý ručník, termosku s převařenou vodou, mast na ošetření kůže, pro větší dítě lžičku, hrneček, bryndáček (vhodné jsou vlhčené ubrousky).

Přestávky plánujeme dopředu tak, abychom mohli v klidu využít sociálního zařízení u benzinových pump, kde je většinou i koutek pro ošetření kojence, ale také odpočívadel v přírodě, kde se může dítě proběhnout.

Má-li dítě sklon ke kinetóze ? tzv. cestovní nemoci, při které se objevují bolesti hlavy, závratě, nadměrné pocení, nevolnost a zvracení, podáme mu před cestou některý ze známých léků a držíme se přitom přesně doporučeným dávkováním.

Promyslíme dopředu program na cestu. Děti vyžadují stálý pohyb, pozornost, aktivitu. Jejich čas běží rychleji a všechno je přestává brzy bavit. Máme v zásobě cestovní hry, knížky, slovní hry. Je dobré vzít nějakou vhodnou, ale oblíbenou hračku, obrázkovou knížku či časopis. Obzvlášť dobré je vzít kazetu nebo cd s pohádkou, při které děti často usínají.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: