Celulitida

Celulitida

Celulitida se stala trápením mnoha dívek a žen. Trpí jí velmi vysoké procento něžnější poloviny lidstva a boj s ní je během na dlouhou trať s nejistým výsledkem. My vám v něm chceme dnes trošku pomoci.

Celulitida se projevuje jako zkrabatělá kůže v oblasti hýždí a stehen. Vzniká hromaděním tukové tkáně a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Ke hromadění tukových buněk dochází působením ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenu. Proto se také s celulitidou setkáváme téměř výhradně u žen.

Příčiny celulitidy

Vznik celulitidy podporuje celá řada faktorů:

  • věk a pohlaví,
  • stres,
  • nedostatek pohybu,
  • hormonální antikoncepce,
  • těhotenství, puberta a období přechodu,
  • kouření a pití alkoholu,
  • genetická dispozice,
  • opakované prochládání kritických částí těla,
  • nedostatečný příjem tekutin.

Celulitida a obezita

Celulitida je často spojována s nadváhou a obezitou, přitom spolu nesouvisí. Společnou mohou mít příčinu, a to nezdravý způsob života.

Porovnáme-li celulitidu s nadváhou, najdeme několik rozdílů. Celulitida se, na rozdíl od nadváhy a obezity, omezuje pouze na určité partie těla, postihuje i štíhlé osoby. Neovlivníme ji žádnou redukční dietou. Také je specifická v tom, že postihuje téměř výhradně ženy.

povrchová, pod kůží kterákoli oblast kůže - tukových buněk.

Stupně celulitidy

1. stupeň

Projevem prvního stupně je tzv. pomerančové kůže, která je zřetelná pouze při tlaku dlaní na kůži směrem k sobě na postiženém místě (kompresivní test).

2. stupeň

Druhý test je označován jako tzv. manekýnské stadium. K pozorování pomerančové kůže není třeba kompresivního testu, ale je viditelná při napnutí svalů, sezení na tvrdé podložce nebo v ostrém bočním světle.

3. stupeň

Nerovnosti na kůži jsou patrné vždy ? bez ohledu na osvětlení, stání, sezení či ležení.

4. stupeň

Jedná se o těžké a hlavně nevratné nerovnosti na kůži. Čtvrtý stupeň se objevuje nejčastěji při neléčené celulitidě po 40. roce věku.

Naše tipy

Dodržujte pitný režim ? voda z těla odplavuje škodlivé látky, denně přibližně 2,5 litru neperlivé vody, v létě více.

Pokud tablety, tak jen jako doplněk ? na trhu je řada ?zázračných? preparátů. Žádný z nich ale nepomůže, pokud nebudeme dodržovat další zásady.

Dbejte na dostatečný přísun vlákniny.

Pohyb je nezbytností, ale není samospasitelný ? ideální je plavání, tanec, ale i sex. Dále pomůže jízda na koni, rekreační běh, chůze.

Zamezte přístupu škodlivin do těla ? škodí zejména káva, kouření, alkohol, ale také nadměrné množství soli.

Prokrvte postižená místa sprchou ? při sprchování několikrát vystřídejte silný proud teplé a studené vody. Teplou sprchu nechte působit asi minutu, studenou přibližně půl minuty.

Masáž proti celulitidě

Proticelulitidová masáž má zásadní význam v boji proti celulitidě. Provádí se na postižených místech a jejím cílem je vypuzení lymfatické tekutiny. Může obsahovat lymfatickou drenáž nohou, baňkování, které dokáže účinně rozmělnit tukové buňky celulitidy nebo také reflexní ošetření uzlin. Krém užitý při masáži má až druhořadý význam.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: