Bylinky v zimě a rýma je pryč

Bylinky v zimě a rýma je pryč

Málokoho alespoň jednou za zimu nezačne škrábat v krku, trápit rýma a kašel. A právě léčivé rostliny nám mohou pomoci k uzdravení.

V lékárnách je k dostání řada směsí na nachlazení i jednotlivé druhy léčivek, které si můžeme namíchat podle libosti. Pokud jsme ale byli pilní a máme vlastní zásobu, tím lépe. A nemusíme se spokojit pouze se sušenými, po celou zimu můžeme v květináči pěstovat i bylinky živé. Vždyť jako léčivky můžeme použít i mnohé zelené koření, které nachází uplatnění v kuchyni při vaření. Například tymián, dobromysl či rozmarýn

A jaké neduhy léčit tou kterou bylinkou? Bacilem trápené dýchací cesty pomáhají pročistit léčivé aromatické silice, které jsou obsaženy v šalvěji, mateřídoušce, tymiánu, dobromyslu, mátě, heřmánku a v řadě dalších druhů. Jitrocel, divizna či lékořice působí dobře na odkašlávání a odhleňování, sliz obsažený ve slézu dobře hojí sliznice. Lipový květ podporuje pocení, bezový květ i plod pomáhají proti bolesti.

V léčivých směsích by měli být obsaženi zástupci více skupin léčivek s rozdílnými účinky - dezinfekčními, ulehčujícími odkašlávání i slzotvorné. Nálev obvykle připravujeme z čajové lžičky či polévkové lžíce nasekané rostliny nebo jejích používaných částí, na hrnek vroucí vody. Po přelití se již nálev nesmí vařit, jinak by léčivé těkavé silice prchaly pryč. Jejich úniku bráníme i pokličkou.

Doba louhování se pohybuje obvykle mezi deseti až patnácti minutami. Nálev by neměl přijít do styku s kovem, ten by pozměnil některé jeho složky, a tím i výslednou chuť, vůni a účinek. Při pití má blahodárné účinky nejen samotné pití nálevu, ale i vdechování jeho vůně.

Přejeme, aby vám bylinky od nachlazení pomohly a vy jste nemuseli celé dopoledne prosedět v čekárně u lékaře.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: