Bromélie

Bromélie

Většina bromélií pochází z tropické a subtropické Ameriky. Některé druhy rostou na suchých, polopustých místech, jiné ve vlhkých tropických dešťových lesích. Většinou jsou to epifyty, to znamená, že se pomocí kořínků zachycují na kmenech a větvích stromů.

Živiny berou ze vzduchu a z mrtvých tkání, které se hromadí ve štěrbinách větví. Jiné druhy bromélií jsou terestrické a podobně jako většina ostatních rostlin rostou na zemi.

Nezvykle dekorativní je květenství bromélií, které mívají bromélie velmi různorodé jak tvarově tak velikostně. Listeny mnohých z nich jsou zbarveny. Samotné květy nemívají dlouhé trvání, ale dekorativní listeny vydrží dlouho. Některé vytvářejí po odkvětu dužnatá plodenství nebo bobule. Jakmile již růžice jednou kvetla, hyne, může to však trvat dlouho.

Mezi bromélie patří např. Aechmea, Ananas, Tillandsia, Billbergia, Guzmania, Cryptanthus, Vriesea, Nidularium, Neoregelia.

Pěstování

Většině se daří na jasném rozptýleném světle při vyšších teplotách. Vyžadují častou zálivku a ty, které mají v listové růžici kalíškovitý střed, by ho měly mít po okraj naplněn vodou.

Bromélie dobře rostou v propustných zeminách: základ se použije rašelina, do níž se přidá hrubá listovka, úlomky kůry, perlit nebo jemný štěrk. Přesazujeme obvykle po dvou letech.

Během vegetace je pravidelně přihnojujeme jednou až dvakrát za měsíc speciálním hnojivem pro bromélie a orchideje.

Množíme vedlejšími výhony, které se oddělují, když si vytvoří vlastní kořeny. Také se množí semeny, které se vysévají do kypré půdy: směs tvořená z poloviny pískem a z poloviny listovkou.

Choroby a škůdci

Hnědé skvrny na listech

Příčnou může být popálení od slunce, rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.

Hnědé špičky listů

Příčinou je pravděpodobně suchý vzduch, v letním období se doporučuje rostlinu rosit. Další příčinou také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.

Uhynutí rostliny

U nekvetoucí rostliny je způsobeno nadbytkem vody, pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.

Hmyz

Nebezpečné bývají puklice a vlnatí červci.

Máme-li dostatek místa ve větších, světlejších a dobře větraných sklenících nebo zimních zahradách, můžeme bromélie pěstovat také epifytně.

S pěstováním nejčastějších druhů bromélií vás seznámíme postupně v našem seriálu pokojových rostlin.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: