Břišní tanec

Břišní tanec

Jako původ orientálního (nebo také břišního) tance, se udává pradávný tanec rodiček, kdy žena "tančila" tak dlouho, dokud dítě nepřišlo na svět. S otrokyněmi z některých národů, které tento "tanec rodiček" používaly, se dostal do Egypta, a ten je pak považován za kolébku břišního tance.

Historie

V Evropě byl k vidění již ve středověku ? s přílivem ostatního dováženého zboží z východu. Evropanky však začaly tančit břišní tance na přelomu 19. a 20. století. Francouzky žijící v afrických koloniích ho začaly nazývat dance du ventre ? "tanec žaludku", a odtud byl už jen krůček k belly dance ? "břišní tanec".

Je charakteristický klidnými, plynulými a především smyslnými pohyby, které jsou střídány rytmickým potřásáním boků a paží. Objevují se v něm prvky španělského, indického i perského tance s několika základními figurami plynule na sebe navazujícími, které tvoří taneční celek. Záleží však především na temperamentu ženy, na její náladě, na tom, co chce tancem vyjádřit. Taneční kombinace záleží proto jen na její fantazii. Důležitým prvkem je přitom rytmus.

Proč tančit

Je to přirozená a osvědčená terapie pro všechny typicky ženské fyzické a psychické potíže. Pomáhá např. na špatné trávení, zácpu, gynekologické potíže, inkontinenci, bolesti páteře, hlavy, kloubu, při menstruaci. Působí skvěle na tvarování postavy a ladných ženský tvarů. Je ideální pro těhotné a praktikuje se jako porodní tanec, který zmenšuje porodní bolesti a urychluje porod. Tento tanec také učí milovat vaše tělo a být sama sebou, což působí na zvyšování vašeho sebevědomí a uvolnění mnohých psychických problémů a depresí. Tanec je vhodný pro všechny věkové i váhové kategorie, děti i babičky a také muže.

Druhy tanců

Druhů nebo typů orientálního tance existuje mnoho, všechny mají své kouzlo a všechny se liší svým původem, vznikem, provedením, typickými prvky a kroky, hudbou, rytmem, oblečením a kostýmem atd.

Tančit můžete folklórní tance, např. núbijský styl, iskandarani (tanec z oblasti Alexandrie, vyznačuje se koketními a hravými pohyby, při kterých se může a nemusí používat velký šátek - tzv. melaya. Většinou se tančí na hodně chytlavou hudbu.), Ghawazy (tanec egyptských cikánů, hagalla, saidi aj.

Tančit můžete klasický egytpský styl, kterému se také říká raks sharqi, můžete tančit turecký styl, můžete se nechat inspirovat výukou dle amerického stylu, kde si oblibu získat orientální tanec se závojem nebo tzv. tribal styl.

Temperamentnější povahy ocení orientální tanec s nádech španělských rytmů - orientální flamenco.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: