Brambořík

Brambořík

Brambořík (Cyclamen persicum) původně pochází z hornatých lesních oblastí, kde roste ve světlém stínu na vápenatých půdách, na suti nebo v listovce. Z hlízy, jež sedí na povrchu země, vyrůstají srdcovité listy tmavozelené až načervenalé barvy.

Rostlina je k dostání od časného podzimu do jara již nakvetlá. Květy mohou být bílé, červené, růžové nebo fialovočervené. Květy často voní a dají se použít také řezané v kombinaci s dalšími květinami.

Pozor: mladé hlízy jsou jedovaté.

Teplota

Brambořík má rád chladnější teplotu okolo 12 až 15°C, ne nižší než 10°C a ne vyšší než 17°C. Je ideální pro vstupní haly nebo ložnice. Stále oblíbenější minibramboříky snášejí větší teplotu.

Světlo

Ideální je světlé stanoviště bez přímého ostrého slunce, které by mohlo popálit listy.

Voda

V době kvetení je potřeba pravidelná a opatrná zálivka. Voda by neměla přijít na listy a na hlízky. Zaléváme do misky. Rostlina má ráda zvýšenou vlhkost, proto květináč umístíme do misky s vlhkými oblázky. Nemlžíme přímo rostlinu, pouze vzduch kolem.

Přesazování

Přesazujeme tehdy, kdy se po odumření listů a květů začínají objevovat nové listy. Květináč volíme jen o málo větší. Rostlina lépe kvete, je-li poněkud omezena. Po přesazování dáme Cyklámen na světlé místo s přistíněním od slunečních paprsků. Zaléváme až za dva týdny po přesazování.

Rozmnožování

Množíme semeny i dělením. Množení semeny je poměrně snadné během celého roku. Protože klíčí ve tmě nádobu s vysetými semeny přikryjeme a udržujeme mírně vlhkou při vyšší teplotě, tj. asi 18-20ºC. Mladé vzrostlé rostlinky citlivě přesadíme a umístíme na velmi světlé místo chráněné před přímými slunečními paprsky. Bramboříky můžeme množit i dělením starších hlíz.

Choroby a škůdci

Měkká a hnijící hlíza je důsledkem přelití a zalévání přímo na hlízu.

Pokud listy žloutnou, ale hlíza je zdravá, je příčinou příliš teplý a suchý vzduch nebo příliš ostré slunce nebo nedostatečná zálivka.

Šedá plíseň v příliš vlhkém vzduchu.

Zakrslé listy jsou příčinou roztočníka, kterého lze zničit pouze tím, že napadenou část odstraníme.

Mšice, svilušky při příliš vysokých teplotách.

Co s bramboříkem po odkvětu

Pokud chceme květinu uchovat do dalšího roku, začátkem léta když jí začnou žloutnout a padat listy, ji přestaneme zalévat a hnojit. Květináč s hlízou umístíme venku. Až se začnou objevovat nové listy, rostlinu přesadíme a přeneseme ji dovnitř.

Návrh na umístění

Se svými jemnými květy vypadá brambořík nejlépe ve skupině. Sesadíme dohromady dva nebo tři bramboříky, buďto ve stejných barvách nebo v barevné kombinaci. Poté je můžeme naaranžovat do proutěného košíku nebo je postavit na stůl. Tím vytvoříme barevně velmi pěknou zimní výzdobu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: