Bonsai

Bonsai

Pěstování miniaturních dřevin má dlouholetou tradici. Již před více než tisíciletím se používaly k výzdobě interiéru zakrslé dřeviny rostoucí v mělkých miskách ? bonsai. I dnes se mnozí lidé snaží přiblížit si alespoň kousek této přírodní scenérie a bonsai pěstují. Krása nejlepších bonsaí spočívá v tom, že jsou věrohodnými zmenšeninami skutečné přírody.

Slovo bonsai je japonské, a jeho volný překlad znamená přímo rostlinu pěstovanou v nádobě. Dobrá bonsai musí harmonicky působit svým kmenem, větvemi, listy, případně i květy a plody. Často je nezbytná obrovská trpělivost, s níž pěstitelé Dálného východu po celé generace s velkou péčí pěstují tato živá umělecká díla, předávají je z otce na syna, takže nejstarší z nich zdobí jejich obydlí i po několik staletí.

Pěstování bonsaje

O bonsai je potřeba se starat po celé vegetační období ? tedy od jara do podzimu. Mají rády dostatek životodárného sluníčka, ale ne přímý úpal a pravidelnou každodenní zálivku. Substrát v misce nesmí vyschnout, ale častá zálivka vyplavuje výživné látky, proto je potřeba přihnojovat. A to asi 2x do měsíce slabým koncentrátem. Dostatečné hnojení zajistí potěšitelné přírůstky a dobře prosperující stromy. Krásným obdobím pro každého bonsajistu je podzim, kdy stromům vyzrává dřevo a jejich listí se vybarvuje do nádherných teplých tónů. V zimě můžeme nejodolnější druhy stromů nechat venku položené na policích a jen kontrolovat, aby během zimy nepřeschly, protože ne mráz, ale právě sucho jim může ublížit.

Když chceme v zimě bonsajím dopřát to nejlepší, tak je zakopeme i s keramickou miskou do záhonu na místo, kde na ně bude dostatečně pršet a sněžit. Dbáme na to, aby byly přikryté zeminou a listím asi do půlky kmenu.

Bonsai pravidelně prohlížíme, jakmile se objeví škůdci, rostlinu ošetříme vhodným postřikem. Udržujeme její tvar a estetický vzhled zaštípnutím nebo zastřižením podle potřeby.

Bonsaje přesazujeme na jaře. První 2 ? 3 roky se doporučuje bonsaje pěstovat ve velké nádobě, aby se vytvořily silné kmeny

Při přesazování odstraňujeme ?vlásečnicové? kořeny. Mladé rostliny přesazujeme obvykle každý 1. - 3. rok. Starší po 5 - 10 letech, vždy podle potřeby. Chcete-li, aby vynikla krása a tvar Vaší bonsaje, je zapotřebí pěkná bonsajová miska. Základním vodítkem k určení velikosti nádoby je koruna stromu a její velikost. Každá bonsajová nádoba musí mít odtokový otvor. Před vsazením bonsaje do nádoby sestřihněte všechny kořeny tak, aby byl jejich obrys kruhový.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: