Biokosmetika

Biokosmetika

Jedná se o kosmetiku, která je ohleduplná k lidskému tělu, ale i přírodě a zvířatům, byla vyrobena z přírodních či bio-certifikovaných složek.

Proč používat biokosmetiku?

Chemické složky v kosmetice jsou totiž často spojovány s určitými zdravotními riziky: konzervační látky parabeny mohou způsobovat alergie, parafíny, které se používají jako náhražky kvalitních rostlinných olejů, se mohou usazovat v játrech, ledvinách a lymfatických uzlinách, další syntetické látky jsou zase dávány do souvislosti s vyšším rizikem vzniku rakoviny.

Přírodní nebo bio kosmetika?

Obecně vzato, přírodní kosmetika by měla obsahovat pouze nebo převážně přírodní ingredience, tedy takové, které pocházejí z rostlin nebo minerálů, nemá ale certifikát bio.

Biokosmetika označená certifikátem podléhá přísným kritériím.

 • Výrobky obsahují nejkvalitnější rostlinné suroviny včetně surovin pocházejících z ekologického zemědělství, případně ze sběru bylin či plodů rostoucích ve volné přírodě.
 • Výrobky neobsahují parafín, vazelínu, ani jiné další ropné produkty, silikony.
 • Neobsahují žádné syntetické, vonné, konzervační a barvící látky.
 • Neobsahují geneticky modifikované suroviny.
 • Výrobky ani výchozí suroviny nejsou testované na zvířatech, nejsou používány suroviny z mrtvých zvířat ( zvířecí kolagen a glycerin, vorvaňovina, norkový tuk a další).
 • Neobsahují chemické UV filtry, elektronové nosiče, ethoxylované suroviny.
 • Sběr rostlin probíhá šetrným způsobem s přihlédnutím k zachování druhové rozmanitosti a stability přírodního stanoviště s důrazem na ochranu životního prostředí.
 • Ekologická likvidace odpadů, ekologická únosnost výroby a obalových materiálů.

Nevýhody přírodní kosmetiky

 • Působí pomaleji. I když je účinná, obvykle se první výsledky projeví až po určité době. Výsledky pak však vydrží déle.
 • Některé výrobky obsahují přírodní éterické oleje, jejichž vůně nemusí každému vyhovovat.
 • Může mít kratší dobu použitelnosti, protože neobsahuje syntetické konzervanty. Trvanlivost způsobují pouze čistě přírodní složky.
 • Nechová se jako běžná kosmetika. Při použití nemusí tolik pěnit.
 • Může dráždit. Jelikož výrobky obsahují velké množství přírodních výtažků a složek, nemusí na ně pokožka, navyklá na běžné produkty, ihned správně reagovat. Také při nesprávném použití mohou vznikat různé alergické reakce. Proto je vhodné nejprve si otestovat snášenlivost produktu, třeba na vnitřní straně zápěstí.
 • Biokosmetiku koupíme většinou za vyšší cenu.

Jak poznat biokosmetiku?

Neexistuje žádný jednotný certifikát, každá země má svůj vlastní.

V Německu jde například o značku BDIH. Jde dnes o jedu z nejčastěji užívaných ochranných známek i na mezinárodní úrovni. Výrobky s certifikátem BDIH nemohou obsahovat ropné produkty, syntetické konzervační a vonné látky ani syntetická barviva. Suroviny se nesmějí získávat z mrtvých zvířat a výrobky ani složky nesmějí být na zvířatech testovány. Rostlinné suroviny pocházejí, pokud je to možné, buďto z ekologického zemědělství nebo z kontrolovaných sběrů ve volné přírodě. Pozor: známka BDIH nemusí nutně znamenat, že se jedná o bioprodukt! V době, kdy směrnice vznikala, nebyl na ekologický původ přírodních surovin kladen takový důraz jako nyní. Z těchto důvodů v názvu nejsou výrazy "bio" ani "organic", ale "Kontrollierte Natur Kosmetik". Ačkoliv jsou při výrobě používány zpravidla certifikované biosuroviny, jejich skutečný podíl v konečných výrobcích není na obalu procentuelně deklarován.

Původně pouze certifikační a kontrolní orgán pro ekologické zemědělství EcoCert patří dnes mezi největší certifikační společnost pro organické kosmetické výrobky. Od roku 2002 nabízí dva certifikáty ? Ecocert ECO pro produkty, jejichž obsah je z 95% přírodního původu, 5% všech a 50% rostlinných složek ekologického původu. Přísnější EcoCert BIO označuje výrobky, které pochází z 95% z přírodních surovin a 10% všech a 95% rostlinných složek ve výrobku je bio původu. Procentuální podíl složek z ekologického zemědělství je uváděn na obalu.

Obdobná známka Charte Cosmebio, udělovaná francouzskou obchodní asociací výrobců ekologické kontrolované kosmetiky, vychází rovněž ze standardů EcoCert.

Britská Soil Association Certification Limited (certifikace kosmetických výrobků od roku 2002) zaručuje v případě přírodní kosmetiky minimálně 70% podíl organických složek ekologického původu (i zde je konkrétní procento na každém výrobku ještě uvedeno); pro výrobky označené pouze slovem ?organic? a logem je pak závazné minimum 95%.

Další značkou, která deklaruje, že produkt je zpracován v maximální možné míře ze surovin ekologického zemědělství je BIO ECO COSMESI, který udílí Italská asociace ekologického zemědělství (AIAB) ve spolupráci s Institutem pro etickou certifikaci (ICEA).

Na českém trhu se spotřebitel může v současné době setkat se širokou nabídkou různých produktů, z nichž řada se těžko dá považovat za "přírodní". Zákazník se tak stále hůře orientuje ve výběru skutečně kvalitního přírodního výrobku. Z tohoto důvodu zavádí česká kontrolní organizace KEZ o.p.s. (Kontrola ekologického zemědělství) certifikaci kosmetiky vyráběné z přírodních a ekologických surovin. Standardy byly vypracovány ve spolupráci s experty z oblasti výroby kosmetických prostředků a odborníky na kosmetickou péči a vycházejí z mezinárodní certifikace Ecocert..

Nová značka CPK ? CERTIFIKOVANÁ PŘÍRODNÍ KOSMETIKA jasně definuje suroviny, které kosmetika smí obsahovat a vymezuje je pouze na přírodní a z přírody pocházející zdroje. Definuje rovněž suroviny, které jsou zakázány.

Vyšším stupněm certifikace je pak značka CPK ? bio pro kosmetické prostředky s obsahem surovin z ekologického zemědělství, které musí dostát nejen standardům CPK, ale musí obsahovat i bio suroviny, a to v minimálním množství 10 %.

Prvními českými společnostmi, které budou český certifikát používat, jsou Botanicus, Salus a Nobilis Tilia.

Certifikovaná přírodní kosmetika může nést toto označení:

Práva zvířat

Kromě již zmíněných certifikátů existuje jednotné mezinárodní kritérium, zohledňující (ne)testování na zvířatech. Jedná se o HCS (Humane Cosmetics Standard), který vznikl v roce 1998 díky koalici organizací na ochranu zvířat z Evropy a Severní Ameriky. Kromě zkratky HCS jsou výrobky označeny logem králíčka (pozor, podobných obrázků lze vidět více, ale pravý ?HCS králíček? je jenom jeden).

Máte-li zájem se dočíst také něco o biopotravinách, můžete zde.


Hodnocení:   
 • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: