Fair Trade je také zdrojem slušné obživy chudých zemědělců. Zároveň tento projekt garantuje, že při produkci a zpracování není zneužíváno práce dětí." /> Biobavlna - Životní styl

Biobavlna

Biobavlna

Bio produkce bavlny má nejen nesmírně pozitivní dopad na životní prostředí země svého původu, ale díky mezinárodnímu projektu Fair Trade je také zdrojem slušné obživy chudých zemědělců. Zároveň tento projekt garantuje, že při produkci a zpracování není zneužíváno práce dětí.

Biobavlna se v současné době pěstuje ve 22 zemích světa, největšími producenty jsou Turecko, Indie, USA a Čína, Peru a Paraguay.

Podmínky pěstování biobavlny

  • je možné použití pouze přírodních hnojiv
  • škodlivých látek používané v zemědělství jako jsou plísňové prostředky, insekticidy, herbicidy a pesticidy jsou vyloučeny
  • při zpracování a výrobě výrobků z biobavlny není povoleno užití toxických chemikálií

Likvidace škůdců

I když se biozemědělci zřekli používání chemikálií, nejsou v boji proti škůdcům odkázáni na jejich milost a nemilost. Jejich běžnou metodou je nasazení přirozených predátorů těchto škůdců. Na jejich vývoj a prodej se zaměřují tzv. rostlinné banky. Např. houba paecilomyces fumosoroseus, která zabíjí molice tím, že na nich doslova parazituje. Proniká svými hadovitými vlákny do jejich těl a živí se jimi.

Další možností je tepelná defoliace, jejíž princip spočívá v tom, že se zelené části rostliny spálí pomocí stroje s propanovými hořáky. Dá se to udělat tak cíleně, že bavlněný chuchvalec není poškozen. Navíc teplo totiž zabijí i škůdce.

Biobavlna a bt bavlna

Podle serveru www.dnaindia.com předčí výhody pěstování bio bavlny pěstování geneticky upravené, tzv. bt bavlny. To je výsledek výzkumu, který byl proveden na 120 indických plantážích s bt bavlnou a 123 plantážích s biobavlnou.

Ekologie versus náklady

Ekozemědělci pěstující biobavlnu dobrovolně rezignují na metody, které jsou pro ostatní zěmědělce, zejména ve vyspělých zemích zcela běžné. Dělají to proto, aby nezatěžovali přírodu. Díky tomu je ale jejich úroda výrazně nižší a na kvalitě bavlny se to projeví. Náklady zvyšuje i ruční sběr, kterému dávají přednost před strojové sklizni. Další navýšení nákladů způsobí nutnost pořízení obvykle několika certifikátů od autorit, které bioprodukci stvrzují.

Proto jsou výrobky z biobavlny dvakrát až čtyřikrát dražší než výrobky běžné produkce. Zákazníci výrobků z biobavlny, vybavených kromě označení Bio i logem FairTrade, kteří jsou tuhle cenu ochotni zaplatit, nejen výrazně šetří životní prostředí, ale i zdraví ekologických zemědělců.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: