Betlém jako symbol Vánoc

Betlém jako symbol Vánoc

Betlém je město ležící asi deset kilometrů od Jeruzaléma. Podle Nového zákona se zde narodil Ježíš Kristus, a díky tomu je vyobrazení Betléma neodmyslitelně spjato s oslavou Vánoc. Betlémy se v našich rodinách stavěly dokonce daleko dříve než vánoční stromečky.

Jak to bylo

Asi dvanáct kilometrů od Jeruzaléma, na samém okraji Judské pouště, leží město zvané hebrejsky Bejt lechem (město chleba). Zde vyrůstal a byl korunován největší z hebrejských králů ? David. Z jeho rodové linie pocházel i Ježíš.

Tesař Josef s Marií se museli vydat na cestu z Nazareta do Betléma, města, kam rodem Josef náležel. Důvod tohoto stěhování bylo sčítání lidu. Po příjezdu do Betléma hledal Josef marně ubytování, město bylo přeplněné poutníky, kteří přijeli dříve, a tak vzali za vděk teplým chlévem. Zde Marie porodila svého prvorozeného syna, zavinula jej do plenek a položila do jeslí.

První betlém

Zinscenovat betlémskou scenérii napadlo jako prvního svatého Františka z Assisi. Po návštěvě Svaté země, kde navštívil Betlém, postavil se svými přáteli roku 1223 v jeskyni na hoře Alverno (Itálie) první Betlém, v němž sloužil štědrovečerní půlnoční mši. Od té doby františkáni tuto tradici rozšířili do celého světa.

První betlém v Čechách

V roce 1562 postavili jezuité první betlém i v Praze v Týnském chrámu. Důvodem byla snaha jezuitů o rekatolizaci českého lidu. Proto se snažili přimět lidi, aby chodili do kostela, a přistavovali k jeslím oděné figury v životní velikosti, které pak přemísťovali podle každého dne z legendy o narození Ježíše Krista.

Počátkem 18. století tradice stavění jesliček postupně zakořenila i v dalších kostelech a klášterech. Později pronikla i do měšťanských domů a koncem 18. století zapustila své tradiční kořeny i mezi prostými lidmi. Možná i proto, že je císař Josef II. spolu s vánočními hrami zakázal, začali si venkované stavět vlastní jesličky doma. V té době vzniká tradice českého lidového betlémářství.

Betlémy se zhotovovaly z nejrozmanitějších materiálů ? ze dřeva, keramiky, kukuřičného šustí, těsta, vosku, sádry i ručně malované na deskách dřeva či na papíru a od poloviny 19. století také tištěné. Ty největší vyřezávané Betlémy zabraly skoro celou světnici, kde stály od počátku adventu až do Hromnic.

Nejznámější betlémy vznikaly (a dodnes vznikají) v okolí Králíků na Královéhradecku, v Orlických horách, Jeseníkách, v Podkrkonoší a Třešti.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: