Batikování 5. ? Sypaná batika

Batikování 5. ? Sypaná batika

Sypaná batika se od doposud představených typů liší. Spočívá totiž v tom, že na různá místa oděvu sypete práškovou barvu.

Co potřebujeme?

  • barvy na textil,
  • alobal nebo mikrotenový sáček (podle toho, zda budeme k fixaci barev používat klasickou nebo mikrovlnou troubu),
  • látku či hotové oděvy na barvení (nejlepší je použít čistě bavlněné materiály),
  • ocet,
  • starý ubrus či velký kus igelitu jako podklad pod tričko, abychom zabránili nechtěnému obarvení pracovní plochy,
  • potravinová fólie (či nastříhané tenké igelitky) na proložení trička, pokud není naším záměrem, aby barva prosákla i na zadní díl,

Jak budeme postupovat?

Kus oděvu, který chcete barvit, namočíme do velmi horké vody - to proto, že ve studené se barevná zrnka nerozpouští. Je možné použít i vodu vlažnou, ale po nasypání barev není přesně vidět, jak bude tričko ve výsledku vypadat (barvy se rozpustí až při následném napařování). Doporučujeme do vody přidat sůl, aby se barva lépe dostala do vláken. Čím vlhčí vlákno bude, tím se bude barva více rozpíjet.

Náš tip: Uvedené vlastnosti lze využít - můžeme například spodní část trička nechat hodně mokrý (tam se nám barvy rozpijí hodně) a vršek vyždímat (tam zůstanou zachovány jednotlivé barevné tečky.

Tričko si tedy posypeme požadovanými barvami (začneme zadním dílem). Na látku položíme igelit (potravinovou fólii), oděv srolujeme, vložíme do igelitového sáčku, zajistíme gumičkou a dáme na půl hodiny napařit (můžeme použít pařák na knedlíky a hrnec přikrýt pokličkou).

Náš tip: Když tričko posypeme barvou, zrnka se trochu rozpustí, ale jakmile tričko srolujeme, barvy se tlakem a vodní párou rozpijí více. Pokud tedy chceme, aby vzor zůstal přesně tak, jak jsme ho nasypali, je třeba nechat oděv téměř (ale ne úplně) uschnout a teprve pak napařovat.

Po zafixování barev párou je ještě dobré stálost barevnost zajistit octem. Po rozbalení tričko ale nejprve vypereme pod tekoucí studenou vodou. Přebytečná barva, kterou látka nebyla schopna absorbovat se tím vymyje. Pokud bychom vložili tričko do octové vody hned, přebytečná barva by mohla látku obarvit na nechtěných místech. Následně vložíme asi na 5 minut do octové lázně (asi 5 lžic octa na 1 l vody).

Po octové lázni znovu tričko vymácháme ve studené vodě a dáme sušit, nejlépe ve vodorovné poloze.

Toto je jen základní způsob barvení sypanou batikou. Pokročilejší se mohou pustit i do složitějších způsobů s použitím šablon, tiskání, vzorování pomocí štětce atd., možností je mnoho.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: