Batikování 2. ? Druhy batiky a postup

Batikování 2. ? Druhy batiky a postup

Dnes si povíme o batikování více. Představíme si druhy batiky a povíme si obecný návod, jak při batikování postupovat.

Batika vyvazovaná využívá silnější nit, provázek nebo šňůru, kterými se látka pevně omotá v těch místech, kde se má zachovat původní barva podkladu. Batika šitá dosahuje podobného efektu prošitím a následným stažením materiálu nití, při uzlíkové se vytvářejí uzlíčky i větších uzly přímo na látce, mačkaná je výsledkem zmačkání látky a převázání provázkem. Batika vosková je založena na nanášení rozehřátého vosku (můžeme použít vosk včelí i parafínovou svíčku) na textilní materiál.

Takto připravené látky se pak obarví v běžných textilních barvách, které lze koupit v drogerii nebo ve výtvarných potřebách. Požadovaného odstínu barvy dosáhneme příslušným naředěním vodou a délkou doby, po kterou necháme barvu působit. Obarvenou látku řádně propláchneme vodou, teprve potom rozmotáme všechny uzlíky, špagáty a nitě. A opět látku vymácháme v čisté vodě. Pokud chceme dosáhnout batiky vícebarevné, neodstraňujeme nitě a provázky po prvním proprání, naopak ještě nějaké přidáme. A opět barvíme. Buď v tmavším odstínu barvy původní, nebo v barvě jiné. Lze dosáhnout tolika barevných odstínů a kombinací.

Nesmíme zapomenout, že u batiky voskové se používá při barvení nižších teplot, aby se vosk na látce nerozehřál. Také u této techniky lze dosáhnout barevných efektů opakovaným nanášením vosku a opakovaným barvením. Použijeme-li včelí vosk, odstraníme ho promácháním látky v teplé vodě, parafínový vosk přežehlováním přes savý papír.

V příštích dílech si představíme podrobněji jednotlivé druhy batiky ? vázanou, šitou, voskovou batiku a sypanou batiku, o níž jsme se zatím nezmínili.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: