Batikování 1. ? Úvod

Batikování 1. ? Úvod

Dneškem začínáme další z řady seriálů, tentokrát o batikování. V dnešním prvním díle vás s touto technikou seznámíme a povíme si něco o historii batikování.

Batika má svůj původ na asijském kontinentu - Číně a Indii, ale také v Africe. V Evropě se batika ujala poměrně pozdě, i když zde nebyla úplně neznámou technikou. Značného rozmachu batika zaznamenala v 18. století, kdy obchodní cesty Evropanů k břehům Asie umožňovaly nejen nákup exotických tkanin, ale i poznání technologie barvení látek. Evropští barvíři se pak snažili dosáhnout stejné dokonalosti.

Jedna z nejstarších technik batikování, používaná u nás je modrotisk - modrá tkanina s bílým vzorem. Jde vlastně o vyvazovanou batiku, kterou si podrobněji představíme v některém z dalších dílů. Látka byla před barvením na určitých místech pevně sešita nebo ovázána, takže barvivo nemohlo k látce proniknout a zůstávaly zde čistě bílé skvrny. Tak vznikaly postupně různé motivy proložené rovnými linkami, vlnovkami či klikatinami.

Batikování bylo nejpopulárnější v 70. letech 20. století, ale textilní výtvarníci i módní návrháři se k ní stále rádi vracejí. Jako ruční technika, jejímž výsledkem je vždy neopakovatelný originál, je vysoce ceněna. Jak ta původní, vosková, tak i vyvazovaná, šitá, uzlíková nebo kombinovaná s dalšími výtvarnými technikami.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: