Balkónové rostliny 1. ? Pelargonie, muškát

Balkónové rostliny 1. ? Pelargonie, muškát

Pelargonie neboli muškát patří mezi nejznámější trvalky do truhlíku nebo závěsných nádob. Bez větších nároků bohatě kvetou od prvních teplých dnů až do zámrazu.

Pelargonie pochází z jižní Afriky a pěstují se dva základní druhy: pelargonie převislá (Pelargonium peltatum), která je vhodná do závěsných nádob, a pelargonie vzpřímená (Pelargonium zonale), která je vhodná do truhlíku.

Teplo

V letních měsících pelargonie potřebuje pro svůj dobrý růst a bohaté květenství teplé a slunné stanoviště.

Před příchodem mrazu ji přeneseme na světlé a chladné stanoviště s ideální teplotou kolem 8 °C, při vyšší teplotě má pelargonie chuť růst, zbytečně se vytahuje a zeslabuje. Rostliny seřízneme asi na 10?15 cm.

Na počátku jara výhony znovu zkrátíme, aby se lépe rozvětvily. Na venkovní stanoviště pelargonii přeneseme po 20. květnu.

Světlo

Aby se pelargonie co nejlépe vyvíjela, je důležité slunečné stanoviště.

Voda

Oba druhy pelargonií mají dobrou dispozici k hospodaření s vodou. Rostlina není citlivé na nedostatek či nepravidelnost zálivky. Přechodné sucho jim pomůže přečkat zásoba vody v listech a ve stoncích. Zálivku přes zimu výrazně omezíme.

Hnojení

Každý týden přihnojujeme tekutým hnojivem pro balkonové květiny nebo speciálním hnojivem pro pelargonie.

Množení

Mezi klasické rozmnožovací metody patří výsev semen nebo řízkování.

Choroby a škůdci

Často bývá napadána mšicemi a molicemi. Při mírném napadení můžeme zkusit mšice postříkat proudem vody, jinak použijeme přípravky, jako je Biool nebo Mospilan.

Žloutnutí listů způsobuje přelití.

Další péče

Pokud zvadlé části samy neopadají, měli bychom je vyštipovat, aby mohly vyrůstat nové květní pupeny. Odstraňujeme poškozené listy, a tím předcházeli chorobám.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: