Bahenní koupele

Bahenní koupele

Rašelinové koupele se aplikovaly již v antickém Řecku a teprve posledních 200 let jsou známy ve střední Evropě, kdy se osvědčily zejména jako vhodná terapie při artritidě a gynekologických poruchách.

Rašelina

Rašelinu ? lékárnu z přírodních prvků a přírodní hmoty ? tvoří skupina látek z půdního prostředí, které se vytvořilo biologickou degradací organických hmot v biochemických procesech cca 40 000 let starých. Byliny, trávy a kvetoucí rostliny byly během času pohřbeny a přeměněny na chemické látky. Od kyselin až po zinek je jedinečná molekulární struktura rašelinových substancí schopna udržet si dle naší potřeby buď vysokou nebo nízkou teplotu, což je přednost využívaná právě v balneoterapii. Po celém světě jsou rašelina a humáty vůbec ceněny pro výjimečné regenerační vlastnosti a potenciální léčebný účinek.

Přírodní minerály a léčivé vlastnosti balneoterapie s humáty jsou vstřebávány kůží, což spolu s horkem (teplou vodou) zlepšuje krevní oběh, posiluje imunitní systém, poskytuje celkové uvolnění svalů a úlevu od bolesti a stresu. Koupele zmírňují záněty, zlepšují pohyblivost a detoxikují. Jejich účinky poskytují možnost návratu do zdravého života bez použití léků tišících bolest a jejich vedlejších účinků.

Slatinný zábal

Jde o formu teploléčby, kdy se využívá přenosu tepla do organismu, nejprve na kůži, později do hlubších struktur, přenosu iontů do organismu, především síry, jódu, železa a hlavně huminových kyselin, které mají protizánětlivý účinek. Do slatiny přitom přecházejí zbytky epitelu kůže a součásti potu. Slatina se užívá ve formě obkladů při onemocnění pohybového aparátu, u gynekolo-gických onemocnění a u nemocí dýchacího ústrojí.

Rašelinová koupel

Připravuje se z vlhké, rozdrobené rašeliny s vysokým stupněm humifikace. Rašelina obsahuje 98,5 % organických látek, a to hlavně kyselinu huminovou, třísloviny a enzymy, pryskyřici a vosky. Účinky jsou protizánětlivé, zvyšuje prokrvení v kůži aktivuje enzymatické reakce, působí proti bolesti. Využívají se u degenerativních onemocnění pohybového aparátu, u ekzémů a psoriázy.

Vlastnosti huminových látek

Huminové sloučeniny jsou přírodní vysokomolekulární látky. Nacházejí se zejména v půdě a nalezištích rašeliny, hnědého uhlí, lignitu. Vznikaly složitými chemickými a mikrobiologickými přeměnami rostlinné hmoty. Huminové látky ochraňují buňky, zlepšují jejich okysličení, likvidují různé druhy plísní a virů, především herpes virů, které způsobují opary a někdy i nejrůznější závažná onemocnění. Chrání buňky před různými druhy záření, včetně radioaktivního a UV. Paprsky při dopadu na složitou molekulu humátu vyvolávají štěpení, při němž se spotřebovává energie záření a buňka je tímto způsobem ochráněna.

Bahenní koupel vyřeší řadu problémů

Bahenní terapie je prospěšná při kožních a kosmetických problémech, při onemocnění pohybové soustavy, při onemocnění dýchacích cest a onemocnění kostí a kloubů a celkově má protizánětlivé účinky. Bahenní koupele jsou vhodné také jako rehabilitační terapie.

Na co po koupeli nezapomenout?

Po osvěžující lázni se doporučuje neopomenout správné doplnění minerálních látek. Nezapomeňte zároveň vhodně doplnit tekutiny, například pramenitou vodu s čerstvým pomerančovým džusem.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: