Autolékárnička

Autolékárnička

Každý řidič, ví, že ve svém vozidle musí vozit autolékárničku pro případ, že by byl účastníkem nebo svědkem dopravní nehody.

Autolékárnička je součástí povinné výbavy motorového vozidla při provozu na pozemních komunikacích dle vyhlášky Ministerstva dopravy ČR č. 341/2002 Sb. Obsah autolékárničky je touto vyhláškou přímo stanoven.

Autolékárnička by se měla kontrolovat a doplňovat pravidelně ? alespoň 1× ročně. Kontrolovat jak kompletnost obsahu, tak také použitelnost léků.

Co má obsahovat autolékárnička

Podle současných předpisů by měla autolékárnička obsahovat:

Podle nové vyhlášky (platit by měla zřejmě od konce prázdnin, ale řidiči budou moci obměňovat stávající lékárničky až do ledna 2011) by měly zmizet zavírací špendlíky, látkovou roušku by měla nahradit resuscitační maska, přibýt by měla navíc speciální termoizolační deka. Ta zabraňuje prochladnutí za špatného počasí nebo u lidí, kteří při nehodě utrpěli šok. Podle nové vyhlášky by měla být předepsána i velikost nůžek ? aby se s nimi dal přestřihnout nejen obvaz, ale například i bezpečnostní pásy. Součástí nové autolékárničky má být povinně i jednoduchý manuál první pomoci ve formě letáku.

Kam umístit autolékárničku

Autolékárnička se ve vozidle ukládá v takovém prostoru, aby na ni nemohlo dopadat přímé slunce. Úložný prostor musí být suchý a čistý a musí být snadno přístupný. Autolékárničku nenecháváme volně v prostoru vozidla, při prudkém nárazu nás může zranit.

Rady navíc, když jedeme na dovolenou

  • Vybavení autolékárničky stačí pouze k poskytnutí základní první pomoci. Při odjezdu na dovolenou proto nezapomeneme přibalit ještě další zdravotnický materiál a léky, které pravidelně bereme, nebo ty, které nám pomohou při nečekaných zdravotních obtížích.
  • Léky přepravujeme pouze v originálních baleních ? vyhneme se tak nepříjemné záměně i případným potížím na hranicích.
  • Pokud si diabetici vezou s sebou inzulin a injekční stříkačky pro jeho aplikaci, je lepší přibalit lékařské potvrzení o léčbě (v angličtině).

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: