Aquajogging ? běháme ve vodě

Aquajogging ? běháme ve vodě

Prostředí vody je pro vykonávání jiných, zdánlivě nesouvisejících sportovních aktivit velmi vhodné a také velmi populární. Běhání ve vodě ? aquajogging ? je vhodné pro široké spektrum zájemců, protože dovoluje nastavit odpovídající intenzitu zátěže.

Oblíbenost a rozšířenost aquajoggingu roste vzhledem k jeho blahodárným zdravotním účinkům. Vztlaková síla vody při aquajoggingu snižuje o 90 % hmotnost těla, proto dochází ke znatelnému odlehčení. Při cvičení je však třeba překonat 15× vyšší odpor vody, než odpor vzduchu při obyčejném joggingu. Navíc se ve vodě spálí až o 45 % kalorií více než na suchu, jelikož tělo musí v chladnější vodě neustále regulovat svou tělesnou teplotu.

Cvičení probíhá v bazénu, kde je hloubka vody buď do výše hrudníku, popř. v hluboké vodě, kde je nutné použít různé nadnášecí pomůcky.

Co na aquajogging potřebujete

Jak často trénovat

Aquajogging byste měli provádět 3?4× týdně, nejlépe 45 minut.

Výhody aquajoggingu

  • Dochází k úbytku tukové tkáně,
  • jsou mnohem méně zatíženy šlachy, klouby a vazy než při běžném joggingu,
  • zlepšuje silové schopnosti a pohyblivost dolních končetin,
  • brání vzniku křečových žil,
  • prokazatelně zbavuje celulitidy, tlak vody stlačuje cévy,
  • minimalizuje se nebezpečí úrazu.

Z těchto důvodů jde o cvičení vhodné i osobám s nadváhou, lidem s problémy s bolestí zad a kloubů i starších osob.

Technika

Před začátkem běhu bychom měli stát v předepsaném postoji, tedy mírně předkloněni, mít vzpřímenou hlavu, rovná záda a lokty pokrčené v pravém úhlu.

Existují dva typy aqua-joggingu ? běh při němž se nohy dotýkají dna bazénu, tzv. běh v mělké vodě, a běh ve vodě bez dotyku nohou se dnem, tzv. běh v hluboké vodě. Častější je druhý způsob. Techniky běhu jsou čtyři:

Běh prostý

Rovná záda, ruce jsou lehce sevřené v pěst, paže se pohybují v rozsahu 90º jako při klasickém joggingu, nohy se pohybují uvolněné. Provádíme 25-45 kroků za minutu.

Zvýrazněný běh

Při pohybu vpřed napínáme nohu. Kolena zvedáme výše, pohyb paží je výraznější než při než při prostém běhu. Provádíme 20-30 kroků za minutu.

Běh se zvedáním kolen

Kolena zvedat nad úroveň kyčlí a provádíme aktivní pohyb dolních končetin dolů a vzad. Provádíme 30-60 kroků za minutu.

Běh s napnutými končetinami (robo-jog)

Nohy držíme neustále napnuté, při pohybu vpřed zvedáme prsty na nohou. Úhel paží v lokti je proměnlivý. Provádíme 15?30 kroků za minutu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

  • 2012-07-24 10:03:05Michal |Kde???