Apríl

Apríl

1. duben je u nás, ale zdaleka nejen u nás, spojen s nepsanou tradicí. Určitě se vás už někdo více či méně úspěšně pokusil vyvést aprílem. Možná se snažíte své přátele nachytat vy.

Jak Apríl vznikl?

Vznik Apríl má několik vysvětlení a pravý původ není znám. Podle jednoho výkladu souvisí Apríl s narozeninami Jidáše. Ten se údajně narodil právě 1. dubna. Protože zradil Krista, nesmí se tento den údajně věřit všemu, co se řekne nebo stane.

Další teorií vzniku Aprílových radovánek je jejich spojení s reformou kalendáře za panování Julia Caesara. V tzv. juliánském kalendáři se stal první duben prvním dnem v roce. Několik dní před ním lidé oslavovali rovnodennost. V 16. století se sice definitivně přesunul první den roku na 1. leden. Jarní veselá nálada a s ní spojené žertíky už ale Aprílu zůstaly.

Také se traduje, že trvalo velmi dlouho, než se zpráva o změně počátku roku dostala na venkov. Vesničané i nadále slavili Nový rok na jaře. Lidé z města je tak považovali za "aprílové blázny". Proto se také Apríl v západní Evropě často nazývá svátek bláznů.

Povedené Apríly

V posledních letech nezůstávají pozadu ani média. 1. dubna si novináři mohou dovolit otisknout sebevětší novinářskou kachnu, blud či ?zaručenou informaci?. Možnost vyvést Aprílem desetitisíce lidí najednou dává tomuto svátku úplně novou dimenzi. Posuďte sami:

  • Před lety uspěla jedna televizní stanice s reportáží o sklizni špaget.
  • Na konci osmdesátých let přinesla Mladá fronta zprávu o odstřelení Národního muzea kvůli rozšiřující se magistrále.
  • Noviny v Tanzánii otiskly zprávu, že hora Mount Meru bude dostavěna do velikosti Kilimandžára.
  • Ulánbátarský deník informoval o tom, že byl v Mongolsku odchycen první sněžný muž. Článek byl dokumentován fotografiemi.
  • Rozhlas v Hesensku rozhlásil informaci o tom, že letní čas bude rozšířen o další hodinu. Mnoho lidí díky tomu vstávalo o hodinu dřív do práce.
  • MF Dnes informovala své čtenáře, že hokejisté budou muset vrátit zlaté medaile z olympiády v Naganu, protože se ukázalo, že Dominik Hašek je Fin.

Apríl v Čechách

V Čechách se lidé vyváděli Aprílem poprvé ve druhé polovině 17. století. První psaná zmínka pochází z Prahy, datuje se do roku 1690 a jejím autorem je Bartoloměj Chrystellia.

Stejně jako v jiných zemích se vyvádění Aprílem pro svůj milý půvab rychle rozšířilo a zachovalo až do dnešních dnů po celé české kotlině. Ať už tedy někoho pošlete pro vtipné semínko, komáří sádlo či zaječí peří, přejeme, aby vám na váš vtípek skočil.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: