Aloe Vera ? lék, pokojová rostlina i surovina

Aloe Vera ? lék, pokojová rostlina i surovina

Původ této zázračné rostlina najdeme v oblastech okolo Středozemního moře, nicméně v současnosti je již rozšířena všeobecně. A je to jen a jen dobře.

Co léčí Aloe Vera

Aloe vera je bohatou směsí více než dvou set významných složek. Jedná se o vitaminy, minerály, enzymy, aminokyseliny, cukry, saponiny, lignin a další.

Patří mezi sukulenty z čeledi liliovitých. Poznáme ji podle dužnatých ostrých zubatých listů, které obsahují gelovitou tekutinu. A právě tato šťáva se stala velmi vyhledávaným léčebným prostředkem. Nejúčinnější je čerstvá z právě utržených podélně rozříznutých listů.

Je-li tento gel z aloe vera aplikován zevně, pak významně urychlí hojení mnoha menších poranění kůže, jako jsou různá škrábnutí, odřeniny, popáleniny, spálení sluncem, bodnutí a kousnutí hmyzem. Téměř okamžitě nám poskytne pocit úlevy od bolesti, zmírní svědění a zarudnutí postiženého místa. Zmíněný lignin, který obsahuje, umožňuje pronikat ostatním složkám hluboko do pokožky. Aloe se připisují protizánětlivé, protiplísňové a antibiotické účinky. Proto ji můžeme často velice úspěšně používat na léčbu neduhů jako jsou akné, ekzémy, opary, lupenka a plísňová a zánětlivá onemocnění kůže.

Čistá štáva se používá vnitřně jako prostředek podporující správnou činnost zažívacího a imunitního systému.

Jak se získává šťáva

Listy aloe se sklízí ručně až po nejméně 4 letech pěstování, kdy dosahuje výšky až 1 m a šířka listu až 15 cm. Čerstvá šťáva se získává sběrem z naříznutých listů buď volně prýštící nebo z rozemletých listů jako lisovaná. Zevně se aplikuje jako čerstvý list. Vnitřně se podává při chronické zácpě, nechutenství, gastritidě apod. Čerstvou šťávu je třeba ihned spotřebovat. Máme-li doma živou rostlinu, vyřízneme z listů několik kousků a podélně je rozřízneme. Vytékající šťávou potřeeme postižené místo.

Pěstování

Aloe vera je nenáročná pokojová rostlina. Pustíme-li se do pěstování, je vhodné ji umístit na slunné místo na jižní straně. Pouze v opravdu parných dnech ji zajistíme stín. V zimě rostlině vyhovují teploty okolo 11 °C. Jako substrát používáme směs kompostu, listové půdy a písku. Aloe vera není náročná na vodu, naopak ji nesmíme přelívat. Jejímu vývoji pomůžeme hnojením minerálními hnojivy v dvoutýdenních intervalech. Rozmnožujeme semeny nebo řízky. Více se o pěstování aloe vera dozvíme zde.

Legendy o aloe

Aloe vera byla velice dlouho považována za rostlinu odhánějící zlo a přinášející štěstí. Tekutinu, která z rostliny vytéká, považovali floridští Indiáni za omlazující lektvar. Před několika stoletími věšeli Afričané několik rostlin aloe vera nad dveře svého obydlí, aby se vyvarovali zlých duchů. Egypťané dodnes věší aloe vera nad dveře svých nových domů, jako symbol štěstí a naděje.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: