Adventní kalendář

Adventní kalendář

Nastávající adventní čas spojený s očekáváním svátků je prodchnutý zvláštní atmosférou pro všechny, ale zejména pak pro děti, které se nemohou dočkat Štědrého večera, příchodu Ježíška a dárků. Stalo se mnohaletou tradicí, že jim čekání zpříjemňuje adventní kalendář.

Adventní kalendáře dneška děti znají především z obchodů, kde se výrobci předhánějí v pompéznosti pojetí, ale bohužel také v kýčovitosti a ceně. Máme-li trochu času, můžeme dětem vyrobit adventní kalendář vlastní. Možností je mnoho a děti naši fantazii jistě ocení. A pokud fantazie chybí, několik nápadů je tu:

Adventní kalendář na šňůře

Využijeme šňůru na prádlo, 24 kolíčků a 24 kornoutků či jiných pytlíčků na pamlsky. Kornouty naplníme malými sladkostmi, očíslujeme a rozvěsíme. Můžeme barevně oddělit víkendové dny. Pro starší děti na přeskáčku, pro mladší seřadíme. Děti si každý den smějí vzít jeden kornout. Výhodou je, že pohledem na kalendář děti okamžitě vidí, kolik dnů zbývá do Vánoc. Tenhle kalendář můžeme vyrobit i pro malé děti, které neznají čísla.

Adventní kalendář z figurek

Vyrobíme z tvrdého papíru 24 jednoduchých figurek. Nejlépe jdou sněhuláci, větší práci dají Mikulášové, případně čerti. Lépe je nepoužívat šablonu, lépe vypadá, když jsou figurky různorodé. Při vystříhávání nezapomeneme nechat dole proužek papíru, který přeložíme, aby figurka mohla stát. Na přední část figurek napíšeme čísla, za nimi jsou skryty sladkosti. Celý kalendář umístíme tak, aby k němu děti neměly přístup zezadu, nejlépe tedy ke zdi. Figurky jsou vratké, proto pozor na průvan a mlsná domácí zvířata.

Jednoduché zimní obálky

Seženeme nebo namalujeme obrázek velikosti A4 s vánoční tématikou. Ten podlepíme tvrdým papírem nebo kartonem. Dále si vyrobíme z barevného papíru jednoduché malinké obálky, které ještě můžeme dozdobit nalepením stříbrných hvězdiček nebo vloček. Obálky naplníme malými sladkostmi a na barevných šňůrkách (délka cca 30 cm, ale pro každou obálku trošku jiná) nalepíme k zadní části obrázku. Takto vzniklý kalendář připevníme na zeď, aby z něj obálky visely a děti na ně dosáhly. Připevnění je nutné udělat pevně, děti jsou často ve své nedočkavosti a touze po pamlsku velmi impulsivní.

Přejeme vám krásně a beze shonu prožitý advent, který brzy začíná.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: