Adopce na dálku

Adopce na dálku

Podle informací OSN žije v současné době na světě přibližně 100 miliónů dětí, které nemají šanci získat ani základní vzdělání. Aby nějakou naději měli, vznikl mezinárodní charitativní projekt Adopce na dálku.

Co je adopce na dálku?

Adopce na dálku je vlastně pomoc dětem, které se nacházejí v podmínkách úplné chudoby. Cílem je zprostředkovat přístup ke vzdělání dětem, jejichž rodiče nebo opatrovníci si nemohou dovolit hradit školné a výdaje spojené s výukou. Dítě nadále žije se svojí rodinou, ale adoptivní rodič mu hradí školné, všechny učební pomůcky a školní uniformu. Posíláním finanční částky na tyto výdaje mu tak pomůže dosáhnout alespoň minima životních podmínek, jaké mají ostatní děti jinde ve světě.

Adoptivním rodičem se může stát jednotlivec, skupina lidí, rodina, organizace nebo firma, škola či třída. Peníze se neposílají rodině dítěte, ale přímo na účet školy, případně organizátorům v místě. Minimální období, na které je dítě možno adoptovat, je obvykle 12 měsíců. Částka na adopci není příliš vysoká, liší se podle země adoptovaného dítěte. Měsíčně jde přibližně o 500 Kč, což je méně než 20 Kč denně.

Na koho se obrátit

V České republice existuje několik charitativních organizací, které se adopcí na dálku zabývají. Kontakty na některé z nich uvádíme:

Už na internetových stránkách těchto organizací často naleznete fotografie dětí, které si můžete adoptovat. Nechybějí stručné informace o jejich rodinné situaci, školních výsledcích, zájmech apod.

Kontakt s adoptivním dítětem

"Adoptivní rodina" je pravidelně informována o tom, jak si dítě vede ve škole "Adoptivní rodič" si se svým "adoptivním dítětem" může dopisovat, a to v anglickém jazyce. Pokud nevládnete angličtinou, ani to není překážkou, organizace, která adopci zprostředkovala, zajistí bezplatně překlad. Z dopisů dětí se tak rodiče mohou dozvědět i spoustu zajímavých informací o životě v jeho zemi.

Mohou si také vyměňovat aktuální fotografie, popřípadě i menší dárky a v případě zájmu "adoptivní rodič" může dítě i v jeho zemi navštívit, aby se sám na vlastní oči přesvědčil, kam jeho peníze chodí a jak si dítě ve skutečnosti žije. Naopak návštěva dítěte v ČR se nedoporučuje.

Pokud jste to doteď neudělali, podívejte se na některou z uvedených stránek. Dětské oči vás určitě nenechají chladnými. A třeba začnete uvažovat o tom, že si některé adoptujete.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: